Sobota, 13/07/2019

Hawajski weekend z tańcem HULA

Serdecznie zapraszamy na wyjątkowy weekend z tańcem HULA!

 

SOBOTA, 13.07.2019r.:

I zajęcia - start 10:00, czas trwania ok. 2 h

II zajęcia - start 16:00, czas trwania ok. 2 h

 

NIEDZIELA, 14.07.2019r.:

III zajęcia - start o 10:00, czas trwania ok. 2 h

Taniec Hula

Jest nazywany „hawajskim darem dla świata”. To nie tylko taniec, ale także filozofia życia. To bicie serca z wysp hawajskich, a zgrabna forma tańca uosabia piękno i urok mórz południowych. Pełen wdzięku i gracji kołyszący ruch bioder, rytmiczne kroki i symboliczne gesty rąk - ilustrują hawajskie opowieści, mity i legendy. W Hula używamy całego ciała: twarzy, dłoni, ramion, bioder, stóp. Tańczy całe ciało, w tańcu jesteśmy tym, o czym opowiadamy, jesteśmy morzem, deszczem, wulkanem kwiatem Lehua. W tańcu Hula mamy niezwykłą okazję stać się częścią natury, jak również częścią opowiadanej legendy. Hula tańczymy boso, co pozwala na bezpośredni kontakt z ziemią i na harmonijny przepływ energii. Kołyszący ruch bioder „podnosi święty płomień” – pobudza naszą energię życiową. Wszyscy komunikujemy się między sobą, a Hula jest fizyczną drogą ekspresji naszych uczuć, emocji i pragnień. Hula informuje, bawi, uzdrawia i inspiruje używając ludzkiego ciała, jako instrumentu do opowiadania historii.

Najbardziej znane i powszechne są dwa style tańa Hula:

kahiko – jest to styl świątynny, tradycyjny. Taniec ten jest dynamiczny a ruchy oszczędne, bardziej precyzyjne. Tańczony jest przy akompaniamencie pieśni i tradycyjnych instrumentów np.: Ipu Heke (rodzaj bębna wykonanego z tykwy). Pieśni w stylu kahiko przedstawiają historie bogów, bogiń oraz wodzów hawajskich. Hawajczycy w dawnych czasach nie potrafili pisać ani czytać, właśnie poprzez taniec Hula przekazywali legendy i ważne wydarzenia kolejnym pokoleniom. Stroje tancerzy są w barwach naturalnych, wykonane z roślin np.: liście Ti.

auana – jest to styl współczesny tańca Hula, dostosowany do obecnych czasów. Różni się od kahiko tym, że wykonywany jest przy akompaniamencie melodyjnej muzyki i współczesnych instrumentów, np.: ukulele. Historie w tym tańcu przedstawiają zazwyczaj piękno przyrody hawajskiej, mówią o miłości czy tęsknocie. Ruchy są bardziej płynne i subtelne. W tańcu przeważa swoboda i zmysłowość. Tancerze mają kolorowe stroje, tancerki długie suknie, przyozdobieni kwiecistym lei.

Zajęcia poprowadzi Agnieszka Wenta – jest językoznawcą oraz tłumaczem z j. angielskiego, m.in. przetłumaczyła książkę o filozofii hawajskiej pt. „Sztuka uzdrawiania według kahunów”. Fascynują ją języki, i życie, lubi się uczyć. Kocha tańczyć hula, propaguje kulturę hawajską, zajmuje się pracą z ciałem. Hula uczyła się i nadal się uczy, praktycznie u źródła: Frank Kawaikapuokalani Hewett, Susan Painiu Floyd, Keali’i Reichel i Joshua Lanakila Mangauil. W Polsce uczyła się u Małgosi Szokalskiej i Doroty Grudzień.

Aloha Nui loa!

 

UCZESTNICTWO W ZAJĘCIACH DLA NASZYCH GOŚCI GRATIS

Harmonogram może ulec zmianie.

 

Zarezerwuj dowolny pakiet pobytowy i ciesz się z uczestnictwa w warsztatach - KLIKNIJ TUTAJ

Newsletter

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij