15oC Pogoda
Przejdź do treści Idź do góry

В схованці

Poprzednia strona

Kobieta delikatna, eteryczna i subtelna czy odważna, zadziorna i przełamująca stereotypy? Na pewno zmienna! Poznajmy te, którym było za ciasno w gorsecie konwenansów i pozorów: wojowniczkę Joannę d'Arc, papieżycę Joannę czy francuską pisarkę George Sand, szokującą współczesnych ekstrawaganckim zachowaniem i męskim strojem. Przyjrzyjmy się księżnej de la Sall – bohaterce obrazu Tamary Lempickiej. Być może ta wyzwolona, niezależna kobieta to tylko rola, jaką księżna przyjmuje przed światem? Jedno jest pewne – jej strój robi wrażenie. Szokujący w swojej prostocie i nowoczesności, dyskretnie, acz stanowczo mówi, że mamy do czynienia z kobietą wyzwoloną i samowystarczalną.
Męskie przebranie było czasami koniecznością – dawało kobietom szansę na zdobycie wykształcenia, pracę zawodową czy możliwość podjęcia innych aktywności: Dorothy Lawrence udawała mężczyznę, aby móc walczyć na frontach I wojny światowej, Nawojka przebrana za chłopca podjęła w XV w. studia w Akademii Krakowskiej, pierwsza brytyjska chirurg Margaret Bulkley przez 43 lata praktykowała zawód w przebraniu mężczyzny.

Newsletter

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij