Poniedziałek, 21/11/2022

Wystawa obrazów

Serdecznie zapraszamy do Talaria Resort & SPA na wystawę obrazów pod tytułem "Krajobrazy bocznych dróg". Autorami dzieł są Anna Miszalska - Gąsienica oraz Jerzy Miszalski. Wystawa zlokalizowana jest we wnętrzach Pałacu, a odwiedzać ją można do końca roku.

Anna Miszalska-Gąsienica (1962) jest absolwentką warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych (1986), gdzie studiowała w pracowniach prof. Ludwika Maciąga, Stefana Gierowskiego, Romana Artymowskiego i Wiesława Kruczkowskiego.  Ma w swoim dorobku obrazy olejne (pejzaże, kwiaty, portrety), a także cykle gwaszy i pasteli prezentowane na 15 wystawach zbiorowych i 83 pokazach indywidualnych w kraju, jak również za granicą: we Francji, Kanadzie, Norwegii, Szwajcarii i Szwecji.  Przedmiotem zainteresowań i twórczej inspiracji jest w jej pracach przede wszystkim różnorodny krajobraz poszczególnych regionów geograficznych Polski, jego atmosfera, dyskretne piękno, zmienność związana z porami dnia i roku. Obrazy noszą piętno realistycznych upodobań oraz dążenie do transpozycji wybranego motywu na język malarskich środków wyrazu. Emocje i wzruszenia przełożone są tu na barwy i formy, które, nie tracąc swych wartości dokumentacyjnych, stają się nośnikiem prawdy o bacznie obserwowanym świecie.  Autorka otrzymała w 1992 r. I nagrodę na Międzynarodowym Salonie Sztuki Współczesnej w Revin (Francja) za interpretację tematu „Kwiaty”.

 

Jerzy Miszalski   (1930 - 2021)  był z wykształcenia geodetą, kartografem, doktorem nauk geograficznych. Ukończył Oficerską Szkołę Topografów w Petersburgu, Politechnikę Warszawską ,  Uniwersytet Poznański oraz Wojskową Akademię Techniczną. Jest autorem lub współautorem ponad 150 publikacji w dziedzinie geografii, teledetekcji i ochrony zabytków, prowadził ponadto wielokierunkową działalność w kilku towarzystwach naukowych.  Odznaczony m. In. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Armii Krajowej, Złotą Odznaką „Za zasługi w dziedzinie geodezji i kartografii”, Złotą Odznaką polskiego Towarzystwa Geograficznego, Złotą Odznaką „Za opiekę nad zabytkami”, Odznaką „Zasłużonego działacza kultury”. Uzyskał również nagrody Ministra Kultury I i II stopnia (1978, 1979) oraz Ministra Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki (1976, 1979).   Obecny kształt twórczości Jerzego Miszalskiego jest efektem zainteresowań ojczystymi krajobrazami kulturowymi i przyrodniczymi, pracy pod kierunkiem malarzy realistów – Wacława Prusaka i Szczepana Skorupki oraz doświadczeń  plenerowych. Obrazy dokumentują często ginące już obiekty, takie jak wiatraki, młyny wodne, i inne relikty drewnianej architektury polskiej wsi. Przedmiotem szczególnej uwagi są zabytki architektury sakralnej i obronnej, zwłaszcza zamki i ich ruiny. Pasja owa zaowocowała współautorstwem map tematycznych: „Obiekty kultu religijnego  w Polsce”, oraz „Zamki w Polsce”.  Autor otrzymał za swą twórczość malarską I nagrodę – „Złotą Paletę” na XIV Międzynarodowym Salonie Sztuki Współczesnej w Revin (Francja) w 1985 r. Prezentował także swe prace na 119 wystawach indywidualnych i 63 ekspozycjach zbiorowych w kraju i za granicą, m. In. we Francji, Holandii, Kanadzie, Niemczech, Szwajcarii i na Ukrainie.

 

Wystawa odbywa się pod patronatem galerii TESS z Pruszkowa.

Newsletter

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij