11oC Pogoda
Przejdź do treści Idź do góry

Masters of the brush

Previous page

„Więc chodź, pomaluj mój świat...” – śpiewało swojego czasu 2 plus 1. Ten cytat sam ciśnie się na usta, gdy wchodzimy do pokoju, zainspirowanego wielkim talentem Tamary Lempickiej, Olgi Boznańskiej czy Gillian Lynne.
Pamiętajmy też o rzeszy bezimiennych malarek – „tych, które na przestrzeni dziejów w pracowniach swoich ojców i mężów gruntowały płótna, ścierały pigmenty, mieszały farby… Niekiedy, dopuszczane do sztalug, poprawiały powstający obraz, dodając krztynę swojej wrażliwości do warsztatu mistrzów”. Pamiętajmy, jak trudną drogę musiały przejść kobiety, aby zaakceptowano je w świecie sztuki. Jeszcze na początku XX w., aby dostać się na Akademię Sztuk Pięknych, Zofia Stryjeńska musiała przebierać się za mężczyznę!
Wejdźmy do świata stworzonego ciężką pracą, wytrwałością, determinacją oraz niezwykłą wrażliwością mistrzyń pędzla i pozwólmy otoczyć się największymi arcydziełami…
Niech zainspirują nas także założycielki słynnych firm kosmetycznych – Helena Rubinstein, Harriet Hubbard czy Elizabeth Arden. Pędzel służy nam przecież również do makijażu!

Newsletter

This website uses COOKIES.

By browsing it you accept our cookies policy, according to your browser settings. Read more about Privacy Policy.

OK, close